Cumhuriyet
Genel

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Bir ülke düşünün; her tarafı yabancı güçler tarafından işgal edilmiş, “vatandaş” olmayı unutmuş ve kadınların söz hakkının olmadığı bir toplum, savaş, kan, gözyaşı… “Cumhuriyet” kelimesi, bizim için sadece bir devletin yönetim şekli değil; bir ilke, bir yol haritası, padişaha köle olmaktan çıkarıp “birey, yurttaş” olmaya iten bir devrimdir.

Türk Ulusu olarak, “millet” olma şeferine nail olabilmiş sayılı ülkelerdeniz. Türk’ün tarihi 100 yıllık değil; çok eskidir. Padişah’ın “kullarım” diye seslendiği Türk milleti, Atatürk sayesinde yeniden özüne kavuşmuştur ki; Atatürk, Cumhuriyet’i ilan etmeden önce “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” diye seslenmiştir.

Cumhuriyet ilkeleriyle yetişmiş bir kadın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği bir mühendis olarak, kadının adının olmadığı dönemde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmiş olması bile başlı başına Atatürk’e minnet duymam için yeterli bir sebep. Ülkemiz’i yok olmaktan, parçalanmaktan kurtaran, onca yokluktan bir vatan kuran Atatürk’e ve silah arkadaşlarına sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin doğum günü, Cumhuriyet Bayramımız kutlu ve mutlu olsun!..

Pınar Kaya

Follow by Email
Share