almanyada-bebekli-aile-olmak
Almanya,  Frankfurt am Main,  Yurtdışı Deneyimlerimiz

Almanya’da Bebekli Aile Olmak

Yeni bir bebeğin aileye katılması, birçok sevinç ve heyecanı beraberinde getirirken aynı zamanda günlük yaşamda bazı değişikliklere de neden olur.  Gerek ev ortamında, gerek sosyal yaşamda yeni katılan küçük insanın da hayata dâhil olduğu başka bir düzen başlıyor. Beş aydır Almanya’da bebekli bir aile olarak bu süre boyunca deneyimlediklerimizi bu yazıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bebekli Ailelerin Toplu Taşıma Kullanımı

Bebekle birlikte bu yeni düzenimizde öncelikle toplu taşıma kullanımına değinmek istiyorum. Türkiye ve Almanya gibi farklı kültürlere sahip ülkelerde, bebekli ailelerin toplu taşıma kullanımıyla ilgili belirgin farklılıklar olduğunu düşünüyorum. Bebekli bir yaşamı Türkiye’de daha önce hiç deneyimlemedim; ama Türkiye’de bebekli annelerin toplu taşımada yaşadığı sıkıntıları gerek sosyal medyada, gerekse de bebeği olan arkadaşlarımın anlattığı kadarıyla biliyorum.

Özellikle büyük şehirlerde, kalabalık ve yoğun ulaşım ağı, bebekli aileler için ek bir zorluk oluşturabilir. Ayrıca, bazı otobüs veya tramvay hatlarında bebek arabalarıyla binmek yasaktır. Oysaki trafikte hareket halindeyken bebeğin bebek arabası içinde olması, keyfi değil; hayatidir ve bebek için en güvenlisidir.

Almanya’da ise bebekli aileler için toplu taşıma kullanımı çok daha kolay ve konforludur. Özellikle büyük şehirlerde, toplu taşıma araçlarında bebek arabaları için özel alanlar bulunur ve bu alanlar genellikle geniş ve erişilebilirdir. Bebekli aileler, bebek arabalarıyla otobüs, tramvay veya metro gibi araçlara rahatlıkla binebilirler. Ayrıca, istasyonlarda ve duraklarda bebek arabaları için özel asansörler veya rampalar bulunur, böylece bebekli aileler kolayca araçlara ulaşabilirler. Bu farklılıkların arkasında yatan temel faktörlerden birinin kültürel ve toplumsal alışkanlıklar olduğunu düşünüyorum. Almanya’nın bebekli ailelere destek sağlayan birçok sosyal politika ve hizmet sunması belki de en temel sebeptir. Bebekli ailelerin günlük yaşamını kolaylaştıran toplu taşıma imkânları da bu desteklerin bir parçasıdır. Türkiye’de ise benzer destekler ve düzenlemeler mevcut olmakla birlikte, toplu taşıma kullanımı konusunda fazla zorluklarla karşılaşılabilir.

Markaların Bebek Destekleri

Almanya’nın sosyal bir devlet olması sebebiyle bebekli ailelere verilen maddi desteklerden ve bu desteklerden bir ailenin yararlanması için nerelere başvuru yapılacağını “Almanya’da Doğumdan Sonra Yapılacaklar” isimli yazımda anlatmıştım.

Frankfurt Belediyesi, doğum yapan her aileye hediye kutusu gönderiyor. İçerisinde faydalı bilgilerin yer aldığı çok yararlı broşürler ve kitapçıklar var. Üstelik ailenin ana dilinde bu kitapçıkları göndermesi de ayrı bir incelik. Aşağıdaki fotoğrafta da bunu görebilirsiniz. Bu kalın kitapçığın içinde çocuk psikoloğundan, oyun etkinliklerine, tiyatroya kadar aklınıza gelebilecek birçok alanda kuponlar var. Kitapçığın içindeki açıklamalar ise Almanca, İngilizce, Lehçe ve Türkçe olmak üzere dört dildedir.

Devletin sağladığı maddi desteklerin yanı sıra birçok zincir mağazanın da bebekli ailelere sağladığı avantajlar var. Bu avantajları bizden daha önce bebek sahibi olan Alman arkadaşlarımız sayesinde öğrenmiştik.

Bu markalardan ilk aklıma gelenler DM, Rossmann, Lidl, Kaufland ve bebek ürünlerinde de bilinen markalar olan Hipp ve Pampers. Bunların avantajlarından yararlanmak için bebeğinizi ilgili aplikasyonların bebek dünyasına kaydediyorsunuz. Kaydetme işleminden sonra bu yerler size bebeğiniz için hediye veriyor. Bu hediyelerin içinde indirim kuponları, bebek şampuanı, bebek bezi, ıslak mendil, biberon, emzik, bebek yağı gibi ilk zamanda ihtiyaç olan ürünleri içeriyor.

Örnek olarak Pampers’ın bez paketlerinin içinde uzunca bir numara var. Bu numarayı Pampers’ın uygulamasına girdiğinizde puan biriktiriyorsunuz ve indirim kuponuna sahip oluyorsunuz. Çoğunlukla Hipp’i kullandığımız ve üye olduğumuz için Hipp, her ay adresimize indirim kupunu veya başka ürünler yolluyor. Kaufland ise bebeğimizin isminin işlenmiş olduğu %100 pamuklu banyo havlusu ve yanında başka ürünlerin de olduğu bir hediye paketi yollamıştı. Lidl da büyük bir hediye paketi göndermişti. Mektubunda ise bebeğimizin gelişini tebrik ettiklerini ve 7 yaşına kadar her doğum gününde desteleyeceklerini belirttiklerini yazmıştı. Markaların küçücük de olsa bu şekilde aileleri desteklemesi, müşteri memnuniyeti açısından kıymetli bence.

Bebekler için Etkinlikler

Bir klasik müziksever olarak, beni en çok etkileyen şey ise Almanya’da bebeklere özel olarak düzenlenen klasik müzik konserlerinin olması. Almanya’nın bazı şehirlerinde bebekler için bu konserler gerçekleştiriliyor. Bebek konserlerinin olduğu şehirler şöyle: Berlin başta olmak üzere Hamburg, Hannover, Frankfurt am Main, Stuttgart ve Nürnberg. Eğer sadece ebeveynlerden biri bebekle birlikte bu konsere katılacaksa bilet ücreti 20,66 Euro; her iki ebeveyn de bebekle birlikte katılacaksa bilet ücreti 37,22 Euro. Bu konserde tüm aileler, bebekleriyle birlikte çok güzel vakit geçiriyor ve küçük insanlar da klasik müziğin eşsiz notalarıyla buluşma imkânı elde ediyor. Küçük insanların hayatlarının erken döneminden itibaren böyle deneyim yaşamalarını zihinsel gelişimleri açısından çok kıymetli buluyorum. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle Frankfurt’ta küçük insanlar için ücretsiz etkinlikler de mevcut. Bir diğer sevdiğim şey ise Frankfurt Şehir Kütüphanesi’nin çocuklara 18 yaşına gelene kadar ücretsiz kütüphane kartı sunmasıdır. Aynı zamanda bir kitapsever olarak, çocuğumun kütüphane ortamını deneyimlemesi için bir olanağımızın olduğunu bilmek çok güzel.

Bunun haricinde “KUFTI” isimli kültür ve eğlence bileti mevcut.18 yaşına kadar çocuklar ve gençler bu bilet ile Frankfurt’taki müzeleri ve hayvanat bahçesini ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorlar. Bu biletin şöyle bir koşulu var: kreş çocukları ve 18 yaş altındaki öğrenciler, Frankfurt’ta ikamet ediyor olmalılar. Ayrıca öğrencinin ailesinin hane geliri de net 4.500 Euro’nun altında olmalı. Frankfurt’taki bazı yüzme havuzları da 15 yaş altındaki tüm çocuklara ücretsiz giriş imkânı sunuyor. Benim bildiğim havuzlar; Brentano’da açık yüzme havuzu, Textorbad kapalı yüzme havuzu ve Bornheim’daki panorama havuzu.

Sonuç

Almanya’da çocuk sahibi olan aileleri değerli hissettiren bir tutum içindeler. Yenidoğan her bebeğin bir birey olduğu bilinci içerisinde yaşamın ilk anlarından itibaren sosyal yaşamın içinde olmaları için her türlü olanak mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
Share