almanyada-noel
Almanya,  Frankfurt am Main,  Yurtdışı Deneyimlerimiz

Almanya’da Noel

Merhaba;

Beni takip eden okuyucum bilirler ki; yurt dışıyla ilgili yazılarımı aylık paylaşıyorum. Ama bu sefer, ara bir yazı paylaşmak istedim. Birçok ülkede olduğu gibi Almanya’da Noel zamanı… Yılın en ışıltılı zamanları. Aralık Ayında doğan bir Kış mevsimi çocuğu olarak da en sevdiğim aydır.

Birçok kişinin bildiği üzere bugün, İsa’nın doğumu nedeniyle Noel arifesi akşamı. Yarın (25 Aralık 2021) ve Pazar (26 Aralık 2021) günü ise Noel Bayramı. Dolayısıyla Noel tatili de başladı. Ben de Almanya’da Noel zamanından sizlere kısa bir kesit paylaşmak istedim. Bu vesileyle Almanya’da yaşadığımız binada bulunan komşularımızın Noel’ini kutlayan mesaj yazarak posta kutularına dün bırakmıştık. Türkçe öğrenmesine yardımcı olduğumuz Helga Teyzemiz (“Städel Müzesi ve Rembrandt” isimli yazımda kendisinden kısaca bahsetmiştim), bu kartı almış ve bana aşağıda görünen ilk fotoğrafı gönderdi. Sonra Almanca şöyle bir mesaj atmış bana: “Ne hoş, ne hoşgörülü bir jest… Çok teşekkür ederim!”

Aşağıda görünen diğer fotoğraf ise bazı komşularımızın kapımıza bıraktığı Noel hediyelerimiz… Hepsi iyi dileklerini sunuyor.

Bunu özellikle paylaşıyorum ki; ülkemizde başka dinlere, kültürlere, dillere hoşgörüsüz olan, saygısı olmayan çok insan var. Halbuki – her zaman dile getirdiğim gibi – iyi niyetin, nezaketin, saygının dili aynıdır. Türkiye haricinde diğer ülkelerde yaşayan birçok vatandaşımız bu saygısızlığını, hoşgörüsüzlüğünü yaşadığı yerlere de taşıdığı için bizleri çok yanlış tanımalarına sebep oluyorlar. Halbuki, Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında başka milletlerle yıllarca barış ve kardeşçe yaşamış insanlarız. Yıllarca ailece komşuluk yaptık, alışveriş yaptık İstanbul’da. Bir tek kötü söz, ima dahi olmadan yıllarca yaşadık birlikte.

Günümüzde bu barış ve kardeşlik ruhu alabildiğince uzak, hoşgörüsüz, saygısız, bencil bir toplum hâline getirildik ve insanlar da bu olumsuzlukları çok güzel(!) kucakladılar. Bu yüzdendir ve sebeplerden biridir, kendi ülkemizde nefes alamayıp da başka bir ülkede kendimize yeniden yaşam kurmamız… Böylesine kötülüklerin içinde böyle güzellikleri, birliği, beraberliği, insanlığı hatırlatan güzel zamanlardır böylesi bayramlar… Yeter ki; insanlara “insan” olduğu için kapınızı açıp önyargısız bir şekilde ve hoşgörüyle yaklaşın, güzelliklerle dolu gizemli bahçenin kapısının açıldığına şahit olacaksınız! Herkese sağlıklı ve mutlu yıllar; Hıristiyan inancına sahip olan tüm arkadaşlarıma da mutlu Noeller dilerim…

Sevgilerle,

Pınar Kaya

Follow by Email
Share