almanyada-yasam-maliyetleri-2-bolum
Almanya,  Frankfurt am Main,  Yurtdışı Deneyimlerimiz

Almanya’da Yaşam Maliyetleri

(2. Bölüm)

Sevgili Okurlar;

Bir önceki yazımda, “Almanya’da Yaşam Maliyetleri (1. Bölüm)” isimli yazımda, Frankfurt’taki temel gıda fiyatlarından bahsetmiştim. Bu yazımda ise Almanya’da Yaşam Maliyetleri isimli yazımın devamı olarak ulaşım ve ev fiyatlarından sizlere bahsetmek istiyorum.

Almanya’da Yaşam Maliyetleri – Ulaşım Fiyatları

Almanya’da ülke genelinde raylı sistem, en yaygın ve en çok tercih edilen ulaşım seçeğenidir. Almanya’nın her şehrinde otobüslerden daha fazla raylı sistemler yaygın olduğundan dolayı dakik, hızlı ve ekonomik olarak bir şehirden diğer şehire kolaylıkla ulaşım olanağı sağlamaktadır. Frankfurt’ta tren (S-Bahn), metro (U-Bahn), tramvay, otobüs gibi toplu taşıma seçenekleri bulunmaktadır. Bizim ülkemizde yer edinmiş dolmuş saçmalığını Almanya’da göremezsiniz. Almanya haricinde dolaştığım ve gezip gördüğüm diğer Avrupa ülkelerinde de rastlamadım. Trafikte herkes birbirine saygılı, acil olmayan durumlar dışında dakikada bir korna çalanı duymazsınız; trafik, olağan seyrinde devam eder.

Toplu taşıma seçenekleri ile birlikte halkın büyük bir bölümü şehir içi ulaşımda ve iş yerine gidip gelirken bisikleti tercih etmektedir. Bisiklet sürücüleri için yaya yollarından ayrı özel bisiklet yolları vardır ve herkes kendi hakkına riayet etmektedir. Örneğin yayaların bisiklet yolundan yürümesi, hiç ama hiç hoş karşılanmaz ve hatta azar işitirsiniz. İnsanlarda da bu bilinç ve saygı benliklerine işlediği için herkes birbirinin hakkını korumaktadır. Neyse, biz konumuzdan sapmadan ulaşıma tekrar geri dönelim. Bisiklet yolları, ayrı bir yazının konusu dahi olabilir.

Frankfurt, bölgelere (zone) ayrılmıştır. Her bölgenin bilet fiyatları farklı olabilmektedir. Frankfurt merkezin bölge kodu 5000 olarak geçmektedir. Biz de bu bölge içinde olduğumuz için aşağıda sizlerle paylaşacağım fiyatlar, bu bölgeye aittir. Bir bölgeden başka bir bölgeye geçiş yapacağınız zaman gittiğiniz yöndeki bölgenin de biletine sahip olmanız gerekmektedir. Biletleri, duraklardaki bilet makinelerinden veya otobüsle seyahat edecekseniz de otobüs içinde şoförden satın almanız mümkündür.

Frankfurt’ta bilet fiyatları aşağıdaki gibidir:

Tek yön bilet: Yetişkinler için 2.75 €, çocuklar (6 ile 14 yaş arası) için 1.55 €’dur. Tek yöne yapılan doğrudan yolculuk için geçerlidir. Dönüş yolculukları veya gidiş-dönüş yolculuklar için geçerli değildir.

Günlük bilet: Yetişkinler için 5.35 €, çocuklar (6 ile 14 yaş arası) için 3 €’dur. Frankfurt’ta gün içerisinde birden fazla yere gidecekseniz günlük bilet, tek yön bilete göre daha avantajlıdır. Günlük bileti tüm toplu taşımalar için kullanabiliyorsunuz.

Haftalık bilet: Haftanın 7 günü tüm toplu taşımalar için kullanabiliyorsunuz. Frankfurt bölgesi için haftalık sezon bileti yetişkinler için 26.50 €’dur. Tüm resmi tatillerde de geçerlidir.

Aylık bilet: Frankfurt’ta uzun süre konaklayacaksınız veya burada yaşıyorsanız, aylık kart kullanmanız daha avantajlı ve daha ekonomiktir. Aşağıda resmini de paylaşmış olduğum ve kullanmış olduğumuz bu kart, aylık 91.80 €’dur. Haftaiçi saat 19:00’dan sonra, haftasonu (Cumartesi ve Pazar) tüm gün ve tüm resmi tatillerde yanınızda bir kişiyi bu kartla ücretsiz olarak taşıma hakkınız bulunmaktadır. Her türlü toplu taşımada da bu kartı kullanabiliyorsunuz.

Aylık Kart

Bilet fiyatları haricinde ulaşım ile ilgili aktarmak istediğim bir başka detay ise otoyollar ile ilgili. Almanya’daki tüm otoyollar ücretsizdir. Halkın vergileri ile yapılan otoyollar ve köprüler için herhangi bir ücret ödemesi yapılmamaktadır.

Ulaşım ile ilgili bu bölümü sonlandırmadan önce güncel benzin ve dizel fiyatlarını da sizlere aktarmak isterim. Benzinin litre fiyatı 1.40 €, galon fiyatı ise 5.29 €’dur. Dizelin litresi 1.30 €, galon fiyatı ise 4.90 €’dur. Ülkemdeki “ben, hep 50 liralık alıyorum” diyenlere duyurulur…

Almanya’da Yaşam Maliyetleri – Kiralık Ev Fiyatları

Frankfurt, Avrupa’nın ticaret ve finans merkezi olması ve iş imkanlarının fazla olması sebebiyle Almanya’nın en çok göç alan şehirlerinden biridir. Son yıllarda bu şehre artan göç, bu göçten dolayı artan talep ile ev fiyatlarının geçen yıllara göre artışı söz konusu. Buna rağmen her bütçeye uygun ev bulmak mümkün. Ev fiyatları ortalama tek kişi için 500 – 600 €’dan başlamakta, oda sayısı ve imkanları arttıkça fiyatları da yükselmektedir.

Almanya’daki ev sahipleri, evlerini kiraya vermek için çoğunlukla emlakçılar ile çalışmaktadırlar. Ülkemizde emlakçılar kiracıdan komisyon almaktadırlar; ama burada böyle bir durum söz konusu değildir. Ev kiralamak için de güvenilir ev kiralama siteleri bulunmaktadır. Bunların başta gelenlerinden üçünün linklerini yazının sonundaki kaynak 2, kaynak 3 ve kaynak 4’ten inceleyebilirsiniz. Bu sitelere kayıt olup kiralamak istediğiniz evi görmek için randevu talep ediyorsunuz.

Kiralık daireleri çoğunlukla gruplar halinde gösteriyorlar; 10-15 kişilik gruplar veya bazen talebe göre daha fazla insan ile evi görüp inceliyorsunuz. Evin ne zaman kiralamaya müsait olacağına dikkat etmenizde fayda var. Bazen 2 – 3 ay sonra müsait olacak bir eve de denk gelmeniz mümkün. Çoğunlukla evin ne zaman müsait olacağı ilanda belirtilmektedir. Evi ziyaret edip beğendiniz diyelim, sizin evi beğenmeniz ile iş bitmiyor. Çünkü Almanya’da siz, evi değil; ev sahibi, sizi seçmektedir. Ev sahiplerinin istediği bazı belgeler mevcuttur. Ev sahibi sizi seçtiği zaman ilgili belgeleri emlakçıya e-posta ya da elden teslim etmeniz gerekmektedir.

Kiralamak için istenen bu belgeler şu şekildedir:

  • Geldiğiniz ülkedeki 3 aylık maaş bordronuzun mümkünse Almanca tercümesi
  • Geldiğiniz ülkedeki 3 aylık banka hesap dökümünüz
  • Kredi notunuzu gösteren belge (Bu belge, “Schufa” olarak geçmekte. Bu belgeyi Almanya’da alabilmeniz için en az 3 ay çalışmanız gerekmekte. İlk geldiğiniz zaman buradan bu belgeyi alamayacağınız için bunu geldiğiniz ülkeden alıp Almanca’ya tercüme ettirebilirsiniz.)
  • Geldiğiniz ülkede kiracı iseniz ev sahibinizden alacağınız referans mektubu. Kaldığınız tarihi aralığını, tüm kirayı ödediğinize ve ev sahibine borcunuzun olmadığını belirten yazılı ve imzalı bir kağıt
  • Almanya’daki iş kontratınız (Bazı ev sahipleri görmek isteyebiliyor.)

Biz, Almanya’ya Polonya’dan geldiğimiz için yukarıdaki tüm belgeleri Polonya’da hazırlayıp gelmiştik. Dolayısıyla ev kiralama sürecinde hiçbir sıkıntı yaşamadan kısa sürede evimizi kiraladık. Kiraladığımız ev, şehrin dışında değil ve ulaşım da çok kolay. Su, ısınma, yönetim giderleri dahil biz aylık 1.100 € ödüyoruz. Evde sadece elektriği üzerimize aldık.

Almanya’da elektriği üzerinize almak için Türkiye’deki gibi herhangi bir devlet kurumuna vs. gitmenize gerek yok. İlgili elektrik dağıtım şirketinin internet adresi üzerinden sayaç numarası ve adres bilgilerinizi girip yıllık bir tarife seçiyorsunuz ve size aylık 50 – 100 € gibi ortalama aylık ödeme çıkartılıyor. Eğer yıl sonunda toplam harcadığınız elektrik tutarında fazla ödeme yaptıysanız paranız hesabınıza iade edilir. Eksik ödeme yapıldı ise de bir sonraki faturadan tahsil edilir.

Dairemizin detayları

Dairemiz, 75 metrekare ve 1 + 1 dubleks şeklinde. Çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın, karyola ve evdeki gömme gardroplar ve gömme portmanto da dahil olmak üzere kira bedelimize dahildir. Buradaki evimiz, Polonya’daki gibi komple eşyalı değil; çünkü buradaki çoğu eşyalı evi, ev sahipleri kiraya verdiğinde evcil hayvan kabul etmeyebiliyor. Bizim iki tane kızımız (kedilerimiz) olduğu için önceliğimiz, ev sahibinin çocuklarımızı kabul etmesiydi ki; ev sahibimiz de onay verdi sağolsun. O yüzden evin dayalı döşeli olması, önceliğimiz olmadığı için diğer bütün eşyalarımızı (yemek masası, sandalye, kanepe, halı, çalışma masası, kitaplık gibi) buradan satın aldık.

Umarım, Almanya’da ev kiralama ve ulaşım ücretleri ile ilgili yeterli bilgi verebilmişimdir. Yukarıda bahsettiğim örnek fiyatlar, Frankfurt için geçerlidir. Frankfurt, özellikle “beyaz yaka” dediğimiz plaza çalışanlarına hitap eden bir şehir olduğu için kiraları bir nebze diğer şehirlerden yüksek olabilir. Bunun haricinde Almanya sosyal bir ülke olduğu için Almanya’da yaşamak ve çalışmak daha kolay. (Devletin yaptığı sosyal yardımları, bu yazının 1. Bölümü olan geçen ayki yazımda bahsetmiştim) Çalıştığınızın karşılığını aldığınızı, yaşam kalitenizde görmeniz sizi daha mutlu edeceği bir gerçektir.

Bir sonraki yeni yazımda tekrar buluşuncaya dek sevgiyle kalın…

Pınar Kaya

* Kaynak 1: https://www.vgf-ffm.de/

* Kaynak 2: https://www.immobilienscout24.de/

* Kaynak 3: https://www.immowelt.de/

* Kaynak 4: https://www.immobilien.de/

Follow by Email
Share