altin-gun-frankfurt-konseri
Almanya,  Frankfurt am Main,  Yurtdışı Deneyimlerimiz

Altın Gün Frankfurt Konseri

Ekim Ayında, “Altın Gün” isimli yazı yazmıştım. Altın Gün müzik grubunun nasıl kurulduğunu, Anadolu Rock ve Folk müziğimizden nasıl etkilendiklerini yazımda anlatmıştım. O yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Kısa sürede tüm dünyada ses getiren bu müzik grubunun konserine gitmeyi ve bu güzel sesleri canlı canlı dinlemek istiyordum.

Birkaç gün önce bu grup Almanya’nın belirli şehirlerinde konser vermeye başladı. Frankfurt’a gelmelerini dört gözle beklerken nihayet dün akşam (3 Aralık 2019), Frankfurt’ta konser verdiler. Ben de bu yazımda, Altın Gün Frankfurt Konseri‘ni sizlere anlatmak istiyorum.

Zoom Frankfurt adlı klüpte sahne aldılar. Sıcağı sıcağına da bu konseri ve atmosferi size yazmak istedim. Unutmadan; bu akşam (4 Aralık 2019) Hamburg’ta, 5 Aralık’ta Dortmund’ta, 6 Aralık’ta Köln’de sahne aldıktan sonra Hollanda’ya geri dönüyorlar. Almanya’nın bu belirttiğim şehirlerinde yaşayıp konserlerine gitmeyi isteyenlere duyurulur.

Zoom Frankfurt, Frankfurt’un merkezinde ve ünlü Zeil Caddesi’ne bitişik olan Brönnerstraße’de bulunmaktadır. Mekan, saat 20:00’de kapılarını açıyor. Biz de açıldığı saatte kapıdaydık ve yerimizi aldık. Altın Gün sahneye çıkana kadar, aynı tarzda ve 70li yılların müziklerini plaktan çalmaya başladılar. Bir nevi biz müzikseverleri konser öncesinde hazırlamaya başladılar. Barış Manço, Selda Bağcan gibi o dönemin sanatçıları ile insanların o moda girmelerine yardımcı oldular.

Altın Gün Frankfurt Konseri ve işte o an!

Saat 21:30’u gösterdiğinde sahneye çıktılar ve işte beklenen o an… İlk olarak “Yolcu” isimli şarkıyla başladılar. Aşık Veysel ve Neşat Ertaş’ın şarkılarını da kendi yorumlarıyla söylediler. Sonra “Leyla”, “Cemalim”, “Süpürgesi Yoncada” isimli şarkılarla bizlere unutulmaz anlar yaşattılar. Sahne performansları, insanlarla etkileşimleri o kadar güzeldi ki… Türkler’den çok Almanlar vardı konserde ve 70li yılları çok güzel bir şekilde yaşatan bu grup sayesinde bizim müziğimize ilgi duyuyorlar.

Sahne performanslarının yanı sıra dansları, kıyafetleri ve kullandıkları aksesuarları ile bizi o yıllara götürüyorlar adeta. Konserdeyken gözlerinizi şöyle bir kapadığınızda sanki o yıllarda yaşıyor ve o yıllardaki bir konserdeymiş hissine kapılıyorsunuz. Hatta konsere gelen birçok Alman da ortama ayak uydurmak için 70li yıllarda kullanılan ve moda olan ayakkabı, palto, pantolon, gömlek vb. kıyafetlerden giymişlerdi. Hepinizin bildiği üzere oyun havalarımızda parmaklarımızı şıklatmamız meşhurdur ve bu hareket, çoğunlukla bizim kültürümüze ait bir harekettir. Bu hareketi, Altın Gün konserlerinde şimdi tüm dünyaya öğretiyor.

Değer bilmiyor muyuz, neyiz?

Hollanda’nın ve birçok Avrupa ülkelerinin ulusal kanallarına çıkıp tebrikler alan, BBC News’te yer alan bu grubun kendi ülkemin kanallarında yer almaması, üzücü. O kadar saçma sapan şeylerle uğraşıyoruz ki; bu gibi güzellikleri kaçırıp değer vermiyoruz yeterince. Selda Bağcan, Fazıl Say gibi tüm dünyada kabul gören usta sanatçılarımızın da kendi ülkesinde yeterince değer görmediği gibi… Dün akşam, bir Türk olarak gerçekten gurur duydum ve bunu tüm hücrelerimde hissettim. Sahneye yakın olmamız da ayrı bir avantajdı bizim için; böylelikle doya doya seyrederek güzel kareler yakaladım.

Ayrıca bu grubun üyeleri çok sıcakkanlı, nahif ve de mütevazi insanlar. Konser sırasında grubun vokalistlerinden biri olan Merve Daşdemir ile yaşadığım olayı anlatmak isterim: konserin sonlarına doğru söyledikleri şarkının darbuka solosunda sahneden inerek seyircilerin arasından yanıma gelip “oyna oyna” diyerek sırt sırta oyun havamızı oynanamız… Sanırım bu anı hiçbir zaman unutamayacağım. Türkiye’de gittiğim onca konserde hiçbir sanatçıya kolaylıkla ulaşamadım. Nedense halk ile aralarına bir duvar örüyorlar ve kendilerine hiçbir şekilde ulaşamıyorsunuz. Selda Bağcan gibi halkın içine karışan sanatçılarımız çok az.

Tabiki; bunu sadece sanatçıya mal etmemek gerekiyor. Çünkü sanatçıyı yanında görüp kontrolünü kaybetmeyen ve o bilince erişmiş bir halk da gerekli. Neyse, konuyu fazla saptırmadan Altın Gün’e dönecek olursak önce sesleri ve müzikleriyle gönlümü fethetmişlerdi; dün akşam da mütevazilikleriyle gönlümü fethettiler. Konserden sonra kendilerine rahatlıkla ulaşıp fotoğraf çektirip “Gece” isimli plağını imzalatabildik.

Altın Gün Frankfurt Konseri – Fotoğraflar

Altın Gün, Anadolu Rock ve Folk Müziğimizin önde gelen sanatçıları olan Fikret Kızılok, Erkin Koray, Barış Manço, Selda Bağcan gibi değerli ustaları çok iyi özümsemiş ve kendi yorumlarıyla çok iyi harmanlayarak ortaya kaliteli ve güzel işler çıkartan bir gruptur. Dün akşam ise benim için inanılmazdı. Canlı canlı dinleme şerefine nail olarak muradıma erdim. 🙂 Bu zamana kadar gittiğim konserlerin zirvesine oturmuş durumdalar. Konserdeki güzellikleri beynime ve kalbime kazıdım. Umarım, konserlerine yine denk gelip gidebilirim. Konserden geriye de aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi güzel anılar kaldı. Sizlerle de paylaşmak isterim.

Sevgiler…
Pınar Kaya

Follow by Email
Share