altin-gun
Yurtdışı Deneyimlerimiz

Altın Gün

Türk Müziğimiz ile Dünyayı Sallıyor!

70’li yılları babalarımıza, annelerimize sorduğumuz zaman gözlerinin içleri gülüyor! Ebeveynlerimizin gençlik zamanları, diğer bir tabirle “en güzel zamanları“… Ve o dönemde de Türk Müziği’ne yeni bir soluk getiren ve müzik dünyasını kasıp kavuran en önemli şahsiyetler akıllara geliyor; Barış Manço, Selda Bağcan, Erkin Koray, 3 Hürel, Moğollar gibi efsane ve tüm dünyada ses getiren bu muhteşem insanların yaptığı Anadolu Rock Müziği. Bu müzik tarzı, Türk Müziği ile Batı’nın Rock müziğini harmanlayan ve “Türk Psikedelik Rock” olarak adlandırılan bir müzik tarzı… Aradan yıllar yıllar geçmiş olmasına rağmen bu eski müziklerin biz genç ve yeni nesiller tarafından sevilmesinin ve hala daha dinlenmesinin sırrı nedir peki?

Eski Müziklerin Sırrı

Her şeyden önce günümüzdeki gibi teknoloji çok gelişmemişti ve bilgisayar henüz hayatımızın her alanına girmemişti. Dolayısıyla müzikte de bilgisayarlar ve programlar kullanılmıyordu. Haliyle bu değerli sanatçılarımızın da diğer insanlardan ayrı olarak hem ses olarak, hem de müzik aleti çalma konusunda yetenekleri vardı. Yani deli gibi o enstrümanı konuşturabiliyorlardı ve müziklerini de nakış işler gibi işliyorlardı. Her şeyin insan elinden çıktığı, insan dokunuşuyla yapıldığı günlerdi ve dolayısıyla da bir ruhu vardı! Yıllar geçtikçe bilgisayarlar, programlar ve makineler her alana girdikçe insan emeğiyle yapılan şeyler de azaldı ve hal böyle olunca o ruhu da kaybettik. Sadece Türkiye’de değil; tüm dünyada… O ruh azalınca da insan elinin dokunduğu veya insan elinden çıkan her şey, daha da değer kazanmaya başladı.

Şimdi gelelim günümüze… Ben, bunları neden anlatıyorum? Geçmişimizdeki bu müziklerin aynı tatla yapıldığını ve şuan tüm dünyada bu müziklerimizin yeniden çalındığı söylesem sanıyorum ki; sizi de benim gibi bir heyecan kaplar. Tesadüf eseri yeni keşfettiğim bu grubun hikayesini araştırıp okuyunca daha da bir gururlandım! Ve hemen sizinle de paylaşmak ve ülkeme de duyurmak adına bu yazıyı yazma gereği duydum.
Grubun ismi başlıkta da görüldüğü üzere “Altın Gün”…

Altın Gün – Grubu Yakından Tanıyalım

Hollandalı müzisyen Jasper Verhulst, bu projenin fikir babası. Jasper Verhulst, yine Hollandalı müzisyen Jacco Gardner ile Türkiye’ye bir konser gerekçesi ile geliyorlar. Türkiye’de bulundukları süre içinde de Anadolu Rock Müziği’nden, yani Türk Psikedelik Rock’ından çok etkileniyorlar. Bir şekilde yolları Facebook’ta Merve ve Erdinç ile kesişiyor ve ortaya bu grup çıkıyor. Merve’nin de 70’li yıllarda yapılan bu müziklere olan ilgisi, böyle bir müzik yapma isteği zaten varmış. Bu insanların bir şekilde denk gelmesi ise ortaya böyle leziz bir iş çıkmasına vesile olmuş.

Projeye bu “Altın Gün” ismini veren de Jasper’dır. Altın Gün müzik grubu, böylelikle 2018’de Hollanda’da kurulmuş oluyor. Bu grup; basta Jasper Verhulst, gitarda Ben Rider, perküsyonda Gino Groeneveld, klavyeler, saz ve vokallerde Erdinç Ecevit Yıldız, vokallerde Merve Daşdemir, davulda Nic Mauskovic’ten oluşmaktadır. Hepsi çok yetenekli kişiler. Merve’nin ve Erdinç’in sesi ise bir o kadar muhteşem ve aynı zamanda her ikisi de vokalistleri haricinde müzik aleti de çalıyorlar. Merve’nin sesinde Selda Bağcan’ın tınısını hissediyorum.

Altın Gün – Grup, stiliyle de dikkat çekiyor

Grubun bir diğer özelliği ve beni etkileyen şey ise grup üyelerinin hepsinin 70’li yılların dönem kıyafetlerini giyiyor olması. Çıkardıkları plakların kapakları da o dönemleri andırıyor. 70’li yılların renkleri ve o dönemin motifleri plak kapaklarına işlenmiş; kullandıkları mikrofon da aynı şekilde… Yani bu grup, 70’li yılların Anadolu Rock / Pop müziğini ve soundlarını çok iyi analiz etmiş ve de özümsemişler. Arif Sağ, Özdemir Erdoğan, Fikret Kızılok, Neşe Karaböcek gibi daha birçok sanatçımızı, geçmişteki esntrümanlarımızı çok iyi araştırmışlar. Eski müziklerimizi ve şarkılarımızı çağdaş dokunuşlar ve kendi düzenlemeleri ile bizlere sunuyorlar.

2018’den beri Amerika dahil olmak üzere birçok ülkede konserler vererek daha şimdiden sıkı bir hayran kitlesi oluşturmuşlar kendilerine. 2018’deki Paléo Festivali’ndeki konserlerinin canlı kaydını Youtube’dan izledim ve performansları da bir okadar muhteşem. Mervemiz, “Çiçekler Ekiliyor” isimli şarkıya başlanmadan önce bizim oyunlarımızdaki el hareketlerimizi konser izleyenlere anlatması, şarkıya bu şekilde eşlik etmelerini söylemesi, izleyenlerin o hareketi yapmaya çalışması, bizim müziklerimiz ile diğer milletten insanların eğlendiğini görmek, coşkuyla alkışlamaları, vs… Bunları görmek, beni çok ama çok gururlandırdı ki; o videonun linkini yazının sonuna bırakıyorum. İzlemenizi tavsiye ederim.

Altın Gün – Düşüncelerim

Ülkemiz’de cehalet rüzgârları dolaşırken, böylesi bir gurura hepimizin ihtiyacı var diye düşünüyorum. Ülkem’in böylesine gurur verici ve güzel bir oluşumdan haberi olduğunu zaten sanmıyorum; fakat bunu ülkeme duyurmak, bir Türk Vatandaşı olarak da boynumun borcudur! Aralık başından itibaren Altın Gün müzik grubu, Almanya’da turnedeler. 3 Aralık 2019 günü de Frankfurt’ta konser verecekler. O günü ve onları canlı canlı dinlemek için şimdiden sabırsızlanıyorum.

Yazan: Pınar Kaya

Follow by Email
Share