hamburg
Almanya,  Yurtdışı Deneyimlerimiz

Hamburg

Ekim ayında Hamburg’a beş günlük bir seyahat gerçekleştirdik. Beş günün çok kısa bir zamanında hava güneşli olsa da yağmur ve soğuğa rağmen keşfettiğimiz, hatta âşık olduğumuz bu şehri bu ayki yazımda sizlere de anlatmak istiyorum.

Hamburg, Almanya’nın kuzeyinde yer alan ve Kuzey Denizi’ne açılan bir liman şehri olarak ün kazanmıştır. Berlin’den sonra Almanya’nın ikinci büyük şehri olmasının yanı sıra başlı başına da bir eyalettir. Biraz İstanbul’dan, biraz Fransa’dan, biraz da Hollanda’dan izler taşıyan bu büyüleyici şehir, tarihi zenginlikleri, coğrafi konumu, muhteşem mimari yapıları ve zengin kültürel dokusuyla dikkat çeker.

Tarih ve Tarihi Yapılar

Hamburg, ismini “Hammaburg”tan almaktadır. “Hamma” kelimesi, bataklık anlamına gelen “hamme”den gelmektedir. “Burg” ise kale demektir. İmparator Şarlman, zamanında Alster ve Elbe Nehri arasında kalan bataklıktaki kayalık bölgeye kale yaptırdığı için şehrin ismi Hamburg’tur.

Hamburg‘un tarihi, 9. yüzyıla kadar uzanır ve Almanya’nın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Ortaçağ’da Hamburg bir ticaret merkezi olarak gelişti ve Hansa Birliği’nin bir üyesi oldu. Hansa Birliği, Kuzey Avrupa’daki ticareti kontrol eden bir ittifaktı ve Hamburg bu dönemde gelişip zenginleşti.

Tarihi binalar arasında Hamburg Rathaus (Belediye Sarayı), St. Nicholas’ Church (Aziz Nikolas Kilisesi), St. Michael’s Chuch (Aziz Mikail Kilisesi), Venedik tarzı inşa edilmiş tarihi Alster Pasajı ve Chile House (Şili Evi) gibi etkileyici binalar bulunmaktadır. Hamburg Belediye Binası, Gotik tarzda inşa edilmiş olup şehrin idari merkezi olarak hizmet vermektedir. Aziz Nikolas Kilisesi, şehrin siluetini süslüyot ve tarihi bir anıt olarak hizmet veriyor. Speicherstadt ise dünyanın en büyük depo bölgesidir ve kırmızı tuğlalı binalarıyla tanınır.

hamburg

*

hamburg

*

hamburg

Coğrafi Konum ve Özellikler

Hamburg, Kuzey Denizi’ne akan Elbe Nehri’nin kıyısında yer almaktadır ve bu nehir şehri iki ana kanala böler: Norderelbe (Kuzey Elbe) ve Süderelbe (Güney Elbe). Bu kanallar, şehri bir dizi adaya ve kanallara ayırır. Elbe Nehri haricinde Alster, Bille, Eilbek, İsebek, Este, Flottbek, Düpenau, Osterbek, Kollau ve Wandse Nehirleri de geçmektedir. Hamburg, Kuzey Denizi’nden yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve limanı, Avrupa’nın en büyük konteyner limanlarından biridir. Bu coğrafi konumu onu ticaret ve denizcilik açısından ideal bir merkez kılmaktadır.

Şehir ayrıca birçok göl, park ve yeşil alanla çevrilidir. Özellikle Alster Gölü, şehir merkezinde yer almaktadır. Şehirde çok fazla nehir ve ayrıca göl olması dolayısıyla Hamburg’ta Venedik’ten ve Amsterdam’dan daha fazla köprü bulunmaktadır. Bu nedenle Hamburg şehri, ister yağmurlu ister güneşli olsun, geceleri ışıklar altında bile muhteşem manzaralar sunuyor. Ayrıca, Alster Gölü çevresinde yürüyüşler, bisiklet gezileri veya tekne turları ile şehrin doğal güzelliklerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Mimari ve Kültürel Zenginlikler

Hamburg‘un zengin mimarisi modern ve tarihi binaları içermektedir. Özellikle Elbphilharmonie Konser Salonu, modern tasarımı ve akustiği sayesinde dünyaca ünlüdür. Aynı zamanda tarihi bölgeler olan Altstadt (Eski Şehir) ve Speicherstadt çekici dar sokakları, tarihi binaları ve çeşitli dükkânları ile büyüleyicidir. Kültürel zenginlikler arasında müzeleri, tiyatroları, konser salonlarını ve sanat galerilerini içerir.

Hamburg Sanat ve Endüstri Müzesi, Hansa Tiyatrosu, Altona Sanat Galerisi gibi yapılar bu şehirdeki sanat ve kültürün merkezlerindendir. Hamburger Kunsthalle (Hamburg Sanat Galerisi), bu şehre gelirseniz mutlaka uğramanız gereken sanat müzesidir. İçinde Orta Çağ’dan kalma sunaklardan tutun da çağdaş sanata kadar çok sayıda eser bulunmaktadır. Ben, özellikle Caspar David Friedrich’in çok sayıda eserini görebilirim umuduyla heyecanlanmıştım; ama bir kısmı bu müzede kalıcı eser sergilenmektedir. Bu sanatçıya ait daha fazla eser, 15 Aralık 2023 ile 1 Nisan 2024 tarihleri arasında bu müzede sergilenecektir. Bu tarihler arasında Hamburg’a yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ederim.

Sonuç

Hamburg coğrafi konumu, tarihi mirası, etkileyici mimarisi ve zengin kültürel dokusuyla büyüleyici bir şehirdir. Elbe Nehri kıyısında yer alan bu şehir, hem tarih meraklılarına hem de doğa tutkunlarına hitap eden bir şehirdir. Hamburg ziyaretimiz bu eşsiz şehrin coğrafyasını, tarihini ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı verdi.

Hamburg‘un kendine özgü atmosferi ve çekiciliği ile insanın aklına yer ediyor. Hamburg, adeta Almanya’nın kuzeyindeki bir hazinedir. Hamburg’da görülecek çok sayıda tarihi yer, çok güzel müzeler, her lezzetten alternatifler sunan çok sayıda kafe ve restoranlar var. Hem sosyal, hem kültürel açıdan, hem doğal güzelliklerinin daha fazla olması açısından Frankfurt’a göre Hamburg bizi daha fazla tatmin etti. Bu büyüleyici şehirde yaşadığımız deneyimler, bize unutulmaz bir anı olarak kaldı.

Sevgilerle, Pınar Kaya

Follow by Email
Share