iste-sanat
Kitap Tavsiyelerim

İşte Sanat

“Sanat kâinatın içindedir. Sanatkâr bunu oradan çıkarabilendir.”

Demiş, Alman ressam Albrecht Dürer.

İnsanoğlu, var olduğundan günümüze kadar yaşadığı çevreyi, doğayı anlamlandırmaya çalışmıştır. Çevreyi tanıması, kendini de tanıması demektir. Geçmişten beri insanlar, doğadan ilham alarak veya onu taklit ederek yaşadığı dünyaya iz bırakmaya çalışmıştır. Sanat, insanlığın var oluşuyla doğan bir olgu değil bana göre de… Var olan şeyi yetenekli sanatçılar, ortaya çıkarır, bizlere sunar ve biz de onu seyrederiz. Sanattan yola çıkarak benim gibi sanatseverlere bir tavsiyeyle karşınızdayım.

Bu hafta tanıtacağım sadece bir yazara ait bir kitap değil, bir seri. On yedi kitaptan oluşan bu seriyi sizlere tanıtmak istiyorum. İşte Sanat serisi ile karşınızdayım. Uzmanlık alanım bilgisayar mühendisliği olsa da sanata ilgi duyan ve takip eden biriyim. Bu ilgimi de taçlandırmak için sanat tarihi üzerine de eğitim aldığım şu günlerde okuduğum bir seriyi, Hep Kitap’ın birkaç yıl önce çıkardığı ve özel bir seri olan “İşte Sanat” serisini sizlere anlatacağım.

Hep Kitap, “İşte Sanat” serisi ile tüm sanatseverleri kucaklayıp bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Bu seride 17 tane kitap bulunmakta. 17 kitabın, 17’si de farklı akımlara öncülük etmiş, farklı kültürlere ait. Hepimizin bir şekilde ismini duyduğu ve sanat dünyasına damgasını vurmuş değerli sanatçılardan oluşmakta.

İşte Sanat Serisinde Yer Alan Sanatçılar

 1. Francis Bacon
 2. Michelangelo Merisi da Caravaggio
 3. Paul Cézanne
 4. Salvador Dali
 5. Antoni Gaudí
 6. Paul Gauguin
 7. Francisco Goya
 8. Wassily Kandinsky
 9. Leonardo da Vinci
 10. René Magritte
 11. Henri Matisse
 12. Claude Monet
 13. Jackson Pollock
 14. Rembrandt van Rijn
 15. Frank Lloyd Wright
 16. Andy Warhol
 17. Vincent van Gogh

*

Yukarıda saydığım on yedi sanatçının yaşamlarına, eserlerine on yedi ayrı kitapta şahitlik ediyorsunuz. Her bir kitabı ayrı ayrı yazarlar yazmış ve içinde de çok güzel illüstrasyonlar bulunmakta. Bu illüstrasyonlar sayesinde okuduğunuz sanatçıyla birlikte bir yolculuktaymışsınız hissine kapılıyorsunuz. Her bir kitabın anlatımı gayet sürükleyici. Sanatçıların eserleri ve illüstrasyonlar ile çok zengin bir içeriğe sahip.

Leonardo da Vinci, Van Gogh, Caravaggio, Cézanne ve Monet hayranlık duyduğum sanatçılar olmasına rağmen eserlerine deli olduğum Van Gogh ve Caravaggio, gönlümün sultanı diyebilirim. Bu sanatçıları farklı yazarlardan pek çok kez okudum. İşte Sanat serisi ile yeniden okumak, bu sanatçılarla yolculuğa çıkmak, apayrı bir deneyimdi benim için.

Bu seri, kutulu olarak da biraz ağır bir seri. Toplam ağırlığı, 7.20 kilogramdır. Türkiye’den yaşadığım ülkeye valizde getirmem mümkün değildi. Benim gibi yurt dışında yaşayanlar bilirler ki; uçakta her bir kilo bile çok değerlidir. “İşte Sanat” serisinin ağırlığı göz önünde bulundurulduğunda kilo hakkımı bu seriyi valizimde taşıyarak harcamak istemedim. ve valizimde getirmedim. Türkiye’deki online kitap satış sayfalarından biri olan Idefix‘ten sipariş vererek kütüphaneme kattım. Uzun yolu göz önünde bulundurarak, kitaplar zarar görmesin diye çok güzel bir ambalaj yapmışlar. Kitaplarımı bana sağ salim ve yol boyunca tek bir zarar görmeden elime ulaşmış oldu.

Siz de sanat ile ilgileniyorsanız eğer İşte Sanat, özel kutusu ile kütüphanenizde saklamak isteyeceğiniz bir seridir. Tüm sanata ilgi duyan okuyucularıma tavsiye ederim.

Sevgilerle,

Pınar Kaya

Follow by Email
Share