noel-pazarinin-sihirli-atmosferi
Almanya,  Frankfurt am Main,  Yurtdışı Deneyimlerimiz

Noel Pazarı’nın Sihirli Atmosferi

Almanya’nın tarihi ve kültürel miraslarıyla ünlü Frankfurt am Main‘da, her yıl olduğu gibi karanlık kış günlerini aydınlatan büyülü bir etkinlik kapılarını açtı: Noel Pazarı (Weihnachtsmarkt). 27 Kasım 2023 tarihinde açılan bu sihirli pazar, ziyaretçilerini tarihi meydanlarda bir araya getiriyor ve 22 Aralık 2023 tarihine kadar yılbaşı coşkusunu yaşatmaya devam edecek. Yılın en coşkulu, en ışıltılı, soğuk kış günlerini ısıtan bu sıcak ortamı, Noel Pazarı’nın Sihirli Atmosferini bu ayki yazımda size anlatmak istiyorum.

Kasım ayının ortalarında Frankfurt’un tarihi meydanları, diğer Alman şehirlerinde olduğu gibi ahşap tezgâhlarla çevrili, rengârenk ışıklarla süslenmiş masalsı bir dünyaya dönüşüyor. Noel Pazarı’nın büyüsü, sokaklarda yankılanan yeni yıl melodileri, mis gibi kokan sıcak şaraplar ve sıcak çikolatalar, kurabiyeler ile eşsiz el yapımı hediyeler birleşiyor. Bu gizemli atmosfer, sadece bu şehirde yaşayanları değil; aynı zamanda farklı yerlerden gelen ziyaretçileri de cezbediyor. Bir de üstüne kar yağışını da ekleyin… Noel Pazarı’nın ilk açıldığı gün doğa da bizlere sürpriz yaptı ve o gün kar yağdı. Şehir, Noel Pazarı’ndaki ahşap tezgâhlar ve süsleri beyaz örtüyle kaplanarak ortaya muhteşem bir görüntü çıktı. Eğer siz de karı ve soğuğu benim kadar seviyorsanız içimdeki coşkuyu ve heyecanı tahmin edebilirsiniz.

Noel Pazarı’nda Neler Var?

Noel Pazarı’nın süslü ahşap tezgâhlarında çok çeşitli el yapımı ürünler satılmaktadır. Bana göre burada alışveriş yapmak, ticaretin ötesinde, yetenekli zanaatkârların kalpleriyle yarattığı eserleri keşfetmek anlamına da geliyor. Renkli yün atkılardan ve çoraplardan, ahşap oyuncaklara, el yapımı mumlardan nostaljik dekorlara kadar her zevke hitap eden hediye alternatifi sunuyor.

Frankfurt Noel Pazarı, sadece hediyelerle değil; aynı zamanda lezzetleriyle de insanın içini ısıtmaktadır. Tezgâhlarda çeşitli Alman sosisleri, et yemekleri, tütsülenmiş somon ve Alman sandviçlerinden tatlılara kadar çok çeşitli Alman esintili yemekler bulunuyor. Ayrıca sıcak şaraplar, vanilyalı sıcak sütlü içecekler, taze pişmiş kestaneler ile soğuk kış günlerinde ziyaretçilere içini ısıtan birer mola sunmaktadır. Noel Pazarı, alışveriş ve yemek alışkanlıklarının ötesinde, etkileyici bir eğlence programına da ev sahipliği yapıyor. Sıcak içecekleri yudumlarken geleneksel Noel şarkıları eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çocuklar için de alternatifler mevcut. Çocuklar için özel olarak düzenlenen atlıkarınca, oyuncak tren gibi eğlence alanları bulunmaktadır. Römer Meydanı’nda bulunan en büyük atlıkarıncaya çocuklar ve yetişkinler de binebilmektedir. Roßmarkt’ta da ayrıca büyük bir dönme dolap bulunmaktadır.

*

Frankfurt am Main Noel Pazarı sadece bir alışveriş etkinliği olmanın ötesinde, aynı zamanda yeni yıl masalının bir parçası olma fırsatını da sunuyor. Rengârenk ışıkları, sıcak içecekleri ve güler yüzlü insanlarıyla bu büyülü ortam, gri kış günlerine renk katan ayrı bir kapıdır. Her yıl binlerce insanın ilgisini çeken bu güzel atmosfer, Frankfurt’u bir yılbaşı rotası haline getiriyor.

Ama şunu da itiraf etmeyelim ki; Almanya’da Frankfurt’tan daha güzel, Noel Pazarı’nın Sihirli Atmosferini yaşayabileceğiniz ve çok daha büyük Noel Pazarı da var. Örneğin geçen sene ziyaret ettiğimiz Köln’deki Noel Pazarı apayrıydı. Onun haricinde Hamburg, Nürnberg, Münih gibi şehirlerdeki Noel Pazarı da görülmeye değer yerlerden. Her şehrin kendine has tarihi ve dokusuyla bütünleşen Noel Pazarları, insana bambaşka bir deneyim elde etme fırsatı sunmaktadır. Almanya’ya yolunuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Sevgilerle,

Pınar Kaya

Follow by Email
Share