pusula
Kitap Tavsiyelerim

Pusula

Merhaba,

Bu hafta sizlere Sinan Meydan’ın “Pusula” isimli kitabından bahsetmek istiyorum. Tam da bugünün anlam ve önemine istinaden güzel bir uyum olacağını düşünüyorum. Bugün, ülkemizin doğum günü ve bağımsızlığa giden yolun ateşlendiği gündür bugün! Atatürk’ün biz, gençlere emanet ettiği bu değerli meşaleyi hakkıyla gelecek nesillere taşımamız, boynumuzun borcu. Türkiye Cumhuriyeti sayesinde okumuş, iş hayatına atılmış bir kadın olarak rahmetli Türkan Saylan’ın da dediği gibi okuyan her kadının bu Cumhuriyet’e borcu vardır. Bu borcumuzu ödemeye, kendimizi geliştirmeye, daha iyi bir ülke için çalışmaya devam…

*

Gelelim, Sinan Meydan’ın “Pusula” isimli kitabına… Pusula, geçmiş dönemlerden beri yol göstermek için kullanılan bir araçtır. Teknolojinin gelişmesiyle zamanla pusulanın yerini navigasyonlar alsa da çoğunlukla doğru yolu bulmak için bir araca ihtiyaç duyarız. Pusula da böyle bir kitap… Son yıllarda ısrarla ve inatla tarihimiz çarpıtılmaya çalışılsa da gerçekler, her zaman gün yüzüne çıkmaya ve bizleri aydınlatmaya devam edecek.

Bu kitapta bilerek yanlış lanse edilen tarihimizi Sinan Meydan belgelerle tek tek anlatıyor. 19 Mayıs’ı, ülkemizin bağımsızlığa doğru yürüdüğü bugünü dahi çarpıtanlar için güzel belgeler var bu kitapta. Sadece bununla sınırlı değil elbette… Milli Mücadele, Sultan Vahdettin, Sevr Antlaşması, Büyük Taarruz, Misak-ı Milli, Lozan Antlaşması, Anayasa, İskilipli Atıf, halifelik, Montrö Sözleşmesi, Ayasofya ve daha birçok konular üzerinden Sinan Meydan belgelerle anlatıyor.

Özellikle her 19 Mayıs’ta ortaya çıkıp da bugünü karalamaya çalışanların o dönemde İngilizler’i “Tanrı” olarak görüp de İngiliz merhametine sığınan ve Milli Mücadele’ye karşı duran kendi içimizdeki İngilizler’in devamı olduğunu görmekteyiz. Çünkü o dönemde de dedeleri aynı rahatsızlığı duymuşlardı.

*

Ben, bu kitabımı severek okudum; çünkü birçok tarih kitabı sıkıcı bir anlatıma sahiptir. Oysa Sinan Meydan, tüm bu olayları akıcı ve anlaşılır bir dille anlatıyor. Okurken sıkılacağınız türde bir kitap değil kesinlikle… Kaynakça ile birlikte 376 sayfadan oluşsa da sürükleyici bir hikâye okur gibi elinizden düşürmeden okuyacağınız bir kitap. Burada yazılan her bir cümle değerli; çünkü tarihi çarpıtıp gerçeklerden uzaklaşanlar, sonunda yine gerçekle yüzleşmek zorunda kalırlar! Okuyarak, bilgilenerek ancak yalanla savaşabiliriz.

Tarihe yolculuk etmek istiyorsanız ve yeni kitap arayışı içindeyseniz bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. Sinan Meydan’ın okuma listeme aldığım başka kitapları da mevcut. Onları da okudukça burada sizlerle paylaşacağım. Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bugünü ülkemden kilometrelerce uzakta da olsam coşkuyla kutluyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu ve mutlu olsun!

Sevgiler,

Pınar Kaya

Follow by Email
Share