son-curet
Kitap Tavsiyelerim

Son Cüret

Merhaba;

Bu hafta tarihe biraz geçmişe yolculuk yapalım. Yılmaz Özdil’in yeni çıkan kitabı olan “Son Cüret” i sizlerle paylaşmak istiyorum.

Osmanlı Devleti’nin son yıllarında çok büyük yanlışlar yapıldığını ve bu yanlışların da çöküşü hızlandırdığını biliyoruz. Ülkemiz emperyalistlere adeta peşkeş çekiliyor ve topraklarımız paylaştırılıyordu. Güçlü bir devletten ayakta durmakta zorlanan bir devlet haline gelmiştik. Bunun nedenlerini ve sonuçlarını burada anlatmayacağım; hepimiz, bunu birçok kez okuduk.

Topraklarımız işgal altındayken olanları, işgalcilerin topraklarımızda nasıl bir vahşet ve kaos yarattığı ve emperyalistlere nasıl kucak açıldığı ile ilgili, hepimiz az çok büyüklerimizden duyduk; fakat çok az okuduk. Bu konuda çok az sayıda kaynak kitap var maalesef.

O halde bu kitaba bir bakın derim…

Son Cüret’ in Konusu

Son Cüret; işgal dönemindeki vahşeti, acımasızlığı, insanlarımıza yapılan kan dondurucu zulümü, çok net bir şekilde gözler önüne seriyor. İçimizdeki düşmanların nasıl acımasızca kendi çıkarları doğrultusunda el etek öptüğü – günümüzde de devam eden olaylar silsilesi – Yılmaz Özdil’in akıcı üslubu ve güçlü kalemi ile anlaşılır bir dille bizlere sunulmuş. Kitabı okumaktan ziyade bir film izliyormuş gibi bir hisse kapılıyor insan. Gözyaşları içinde okudum.

Öte yandan Son Cüret, kendi içimizdeki hainliği de ortaya koyuyor ve okuyunca da sinir oluyorsunuz. Dinimizi kendi çıkarları için alet ederek insanları din üzerinden sömürenler, o dönemde de hainlik peşindeler… O dönemde Atatürk hakkında çıkarılan idam fetvasında İngilizlere itaat etmenin Allah’a ibadet etmekle eş değer olduğu ima ediliyor. Bunu ima edecek kadar şuursuzlaşan yobaz ve hain grup, o dönemde de şeytana pabucunu ters giydirecek cinsten…

Bildiklerimiz yanında bilmediklerimiz de var. Dolayısıyla bu kitapta o dönemle ilgili bildiklerimizin yanında bilmediklerimizi de okuyoruz. Cephede düşmanla göğüs göğüse çarpışan kahramanlarımız kadar cephe arkasında da canla başla mücadele eden kahraman kadınlarımız var. Birçoğumuz ne acı ki; isimlerini bile bilmiyoruz. Hatırlanmıyor bile… Hepimiz biliyoruz ki; dedelerimiz, sadece düşmanla savaşmadı; içimizdeki hainlerle ve cahilliğe karşı da savaştılar. Yokluktan bir ülke inşa ettiler. Bunca zorluğa ve mücadeleye rağmen kıymetini biliyor muyuz? Bilmediğimiz ortada…

* * *

Ülkemiz’ de bir grup Atatürk’ü, Milli Mücadele’yi, Cumhuriyet’in kazanımlarını ve bu süreçle ilgili çıkan kitapları karalamaya çalışsa da onlar da biliyor ki; güneş, balçıkla sıvanmıyor. Bu kitap Milli Mücadele’yi, zorlukları ve işgalden zaferle çıkışımızı anlatan roman tadında güzel bir eser. Yeni bir kitap arayışı içindeyseniz ve de tarihe yolculuk yapmak istiyorsanız, Son Cüret isimli kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Sevgilerle,

Pınar Kaya

Follow by Email
Share