almanyada-yasam-maliyetleri
Polonya,  Varşova,  Yurtdışı Deneyimlerimiz

VARŞOVA’da BİR HAFTASONU!

İstanbul’da, şehrin göbeğindeki herhangi bir parkta yemek vereceğinizi bildiği için bir insan görünce böyle koşa koşa dibinize kadar gelen bir sincap görebilir misiniz? Sincabı geçtim, şehrin göbeğinde bu kadar büyük bir park görebilir misiniz? Eskidendi, çok eskiden… İstanbul’da veya Türkiye genelinde çocukluğumuza dair ne varsa, hepsi birer birer talan elindi. “Olmaz!” denilen o kadar çok şey oldu ki; insanlar da bunu enteresan bir biçimde kanıksar oldu. Rant uğruna asırlık zeytin ağaçları talan edildi, İstanbul’da bir dünya yeşil  alanlar yok edildi ve siz buna seyirci kaldınız.

Çocuklar istismar ediliyor, hayvanlar istismar ediliyor, şiddet her yerde ve siz bunu görmezden geldiniz. Bunlara tepkisiz kalırken, en ufak sesi çıkan birini sesi çıkıyor diye linç ettiniz; insanları ayrıştırdınız. Toplum değeri ve ahlak denilen hiçbir şey kalmadı; onu da talan ettiniz. İnsanlar “Gelin Evi”, “Ananın Evi”, “Babanın Evi” gibi saçma sapan programlarla içi boş bir kitle haline getirildi; sustunuz! Eğitimli, bilgili, görgülü insanları dışlayıp “teşekkür eden” insanlara enayi gözüyle baktınız; öte yandan ne kadar eğitimsiz, görgüsüz, cahil insan varsa baş tacı ettiniz. Yine sustunuz! Takım tutar gibi parti tuttunuz. Kendi çıkarınız için hiçbir şeye gıkınızı çıkarmadınız. Sonuç mu? Bize nefes bile aldırmayacak bir Türkiye yarattınız!

Şehrin göbeğinde…

Aşağıdaki resimde görünen manzara, Varşova’nın göbeğinde yer alan çok büyük bir parkta çekildi. Bu parkta, sadece sincaplar değil; kuşlar ve gölde yaşayan kuşlar da bu şekilde dibinize kadar geliyor. Aslında bu resim, çok küçük bir şeymiş görünebilir; ama buna dair sayfalar dolusu yazı yazılabilir veya yazarım. “İnsan” olduğunuzu hissedebilmek kadar güzel bir şey olamaz sanırım. İnsanlar da mutlu ve huzurlu, hayvanlar da mutlu ve huzurlu. İnsana saygı olduğu gibi hayvanlara da saygı var.

Tanrı’nın yaratıp da biz insanoğluna emanet ettiği bu canlılara sahip çıkmayı “gavur” diyerek aşağıladığınız insanlardan, Müslümanlığıyla övündüğü ülkem insanının ders alması gerek! Avrupa’da yüzyılda bir olacak olan ve halkın ayaklanmasına sebep olacak olan olayları toplum olarak her gün yaşar olduk. Ülkem adına utanç verici bir durum. Hayvanlara şiddet, tecavüz olayını her gün okur olduk! Bu resim bile “Türkiye’den neden gittiniz ki?” Sorusuna çok güzel bir cevap. Huzur, merhamet, karşılıksız sevgi! Kelimeler yetersiz… Hissedilen ve yaşanılan bu tecrübeler, asla parayla satın alınamaz ve son yıllarda Türkiye’de de bulunamayan şeyler.

Squirrel

Sevgilerle…

Pınar Kaya

Follow by Email
Share